KONVERZE NA BYTOVÝ DŮM | BRNO - ŽIDENICE

2021
Team:
Magdaléna Buzová, David Menšík, Radek Prokop, David Werner
Fotografie:
David Menšík
Autor:
Menšík Skrušný
Dodavatel stavby:
ALFA KOMPLEX a.s.
Investor:
BD Škrochova s.r.o.
Typologie:
Bytový dům

Předmět návrhu, třípodlažní objekt s obytným podkrovím, který v současné době slouží jako rodinný dům se třemi samostatnými byty, se nachází na svažujícím se pozemku na ulici Škrochova v městské části Brno-Židenice.

Úkolem našeho ateliéru byla dle přání klienta změna funkčního využití tohoto objektu, pocházejícího z 90. let 20. století, z rodinného na bytový dům, který plně využívá potenciálu a kapacity stavby.

Samotná hmota budovy je ponechána téměř beze změny. K úpravám v exteriéru dochází pouze v rovině nového materiálového a barevného řešení fasády, které v návrhu kombinuje hladkou bílou omítku s klinkerovým obkladem. Přímo tak navazuje na původní materiálové řešení zděného oplocení, jež odděluje samotný pozemek od ulice. Klinkerový obklad je využit především u ostění oken, aby došlo k jejich vizuálnímu oddělení od zbytku fasády. Pro dílčí akcentování výrazné hmoty vstupu a komunikačního jádra byl klinkerový obklad aplikován i v prostoru mezi překladem a parapetem oken v prvním a druhém nadzemním podlaží. Návrh také počítá s ozeleněním fasády popínavým břečťanem, pro který zde byla navržena podpůrná síť tak, aby nedošlo k nekontrolovatelnému přemnožení rostliny a případnému poškození stavby.

K největším úpravám pak dochází v dispozičním rozvržení budovy. Zatímco původní uspořádání vytvářelo přebytečná zákoutí a prázdné prostory, a tudíž neefektivně využívalo možné kapacity domu, nové dispozice rozdělují jednotlivá podlaží na dva moderní byty o velikosti 3+KK a 2+KK, čímž plně využívají jejich potenciálu a zároveň vytváří vhodné prostory pro život rodin s dětmi i mladých párů. Jednotlivá patra domu jsou pak propojena původním komunikačním jádrem s přímým schodištěm.

Každý z bytů je vybaven novým vstupním prostorem s oddělenou šatnou či vyhrazeným prostorem pro šatní skříně, hygienickým jádrem se samostatnou toaletou, obývacím pokojem s kuchyňským koutem a ložnicí. Nechybí zde ani místnost pro domácí práce či úklidová komora. Větší byty jsou pak doplněny i o dětský pokoj.

K domu náleží také menší zahrada, jež je vyhrazena především pro byt o velikosti 3+KK umístěný v prvním podzemním podlaží, garážová stání, technická místnost a sklepní úložné prostory pro byty, které nedisponují vlastní uzavřenou šatnou.