Chalupa | Železné

2020
Team:
Pavel Hodek, David Menšík
Autor:
Menšík Skrušný
Vizualizace:
Pavel Hodek
Investor:
Soukromá osoba
Typologie:
Vila

Naše kancelář byla investorem oslovena k variantnímu zpracování již zhotovené studie, která měla dle přání manželů získat nový sjednocující vizuál. Zadání bylo navíc ovlivněno již téměř dokončenou hrubou stavbou a změnami, které byly oproti původnímu projektu provedeny.

Ve své podstatě se jedná typologicky o rozlehlou vilu umístěnou na vrstevnici klesajícího terénu. Součástí areálu pozemku je již několik doplňkových objektů k vile, jako například hraniční objekt vrátnice, objekt pro garážové stání či dům pro hosty. Hmota krytého bazénu a wellness se propisuje do hmoty chalupy a v našem ztvárnění je toto propojení hmot vyjádřeno průnikem dvou šikmin střech. V průniku šikmin se také nachází pásová okna osvětlující krov z lepených vazníků. Jedna šikmina také kryje prostornou terasu, chránící modulární sestavu oken, nabízejících výhled do krajiny.

Vzhledem k charakteru zadání byla pro nás důležitá materiálová paleta, kterou jsme pro ztvárnění exteriéru použili. Jako fasádní obklad jsme navrhli provětrávaný odolný vysokohorský obklad, namořený do tmavě zelené barvy. Na styku takového obkladu je přibita lať, která daný spoj kryje, zvyšuje odolnost a dodává fasádě plasticitu. Jako krytinu střechy jsme navrhli tradiční dřevěné šindele a veškeré klempířské prvky, jako například zábradlí ze svařované pásoviny, jsou provedeny v mosazném odstínu. Výplně otvorů jsou bezrámová dřevo-hliníková okna s centrálními dveřmi, které jsou významným motivem interiéru a zároveň dispozičně výhodným řešením z hlediska rozmístění nábytku. Jako obklad soklu celého objektu bude použit lokální vápenný kámen, kladený dle přání investora kyklopským systémem. Okna do ložnic je možno zcela uzavřít díky dřevěným okenicím, které jsou přes den otevřeny do kapes, připravených v obkladu korpusu domu.