Dům Přemyslovců | Znojmo

2010
Team:
Petr Skrušný Ml., Petr Skrušný St.
Autoři:
Petr Skrušný St.
Investor:
Architektonika 3000
Typologie:
Měšťanský dům
Fotografie:
David Menšík, Petr Skrušný

Rekonstrukce objektu byla provedena za dohledu místních památkářů dle původního návrhu měšťanského domu z 15. století. Jedná se o nárožní dvoupodlažní budovu s obytným podkrovím a zachovalým sklepením na ulici Přemyslovců a Velká Františkánská na rušné třídě naproti pivovaru a vchodu k rotundě sv. Kateřiny.

V přízemí se nachází mázhaus s kamennou kašnou, dva nájemní prostory a malý byt. V prvním nadzemním podlaží je potom velký měšťanský byt a malý byt služební. Obytné podkroví je využito pro dva byty.

Při vstupu do objektu přes zrekonstruovanou masivní bránu je dominantní výhled na kamennou kašnu uprostřed nezastřešeného atria, které je dlážděno původní kamennou dlažbou. Dům se zevnitř jeví jako pavlačový, ale jednotlivé pavlače slouží jako chodby k pokojům v samotném bytě. Celý dům propojuje původní dubové schodiště v kombinaci s mozajkou vyskladanými podestami navazující na dubovou podlahu v bytech. Okna jsou dřevěná kastlová s ručně broušeným zasklením. Doplňky tvoří mosazné prvky, keramické vypínače a zásuvky s historickým nábytkem.