Townhouse | Brno-Žabovřesky

2019
Team:
David Menšík
Autor:
Menšík Skrušný
Vizualizace, grafika:
David Menšík, Pavel Hodek
Investor:
Soukromá osoba
Typologie:
Townhouse

Zajímavým zadáním byla pro naši kancelář úzká proluka v brněnských Žabovřeskách. Pozemek, který se nachází v zástavbě převážně rodinných domů původního řazení, měl však zcela zásadní nedostatek šířky proluky. Ta v některých místech dosahuje pouze šířky lehce nad šest metrů. Vzhledem k tomu, že na pozemku musí být umístěna dvě parkovací stání se tak jednalo o nelehký úkol.

V první fázi bylo nutné určit maximální možný rozměr objektu. Výškově návrh dorovnává nejvyšší domy v ulici i přesto, že sousední domy jsou pouze jednopodlažní a mají relativně objemné podkroví. Půdorysně hmota zrcadlí vedlejší dům a do vnitrobloku je vysunuto úzké křídlo, které mezi dvěma dvory vytváří nestíněný prostor. Do ulice dům zvětšuje svůj objem pomocí arkýře, který se v posledním podlaží mění na vikýř šikmé střechy a tvoří stříšku vstupu do objektu. Střechy jsou dle regulace šikmé a v třetím podkrovním podlaží se tak nachází prostupující arkýř umožňující plnohodnotnou dispozici. Celý objem protíná ve středu dispozice výhodně umístěné vertikální jádro s hygienou a komunikací.

V prvním nadzemním podlaží se nachází úsporně navržený zapuštěný vstup do domu sousedící s garáží se zakladačem pro dva automobily. V prvním podlaží se dále nachází hygienické zázemí a přes dvě podlaží převýšená kuchyně s jídelnou, která je otevřena do zahrady. Komunikačním jádrem se zrcadlem se obyvatelé domu dostanou do obytného podlaží, které je příčně provětráno a nachází se zde velký obývací pokoj, převýšený prostor kuchyně, hygiena a pracovna v zahradním křídle. V posledním patře je zahradní křídlo vyhrazeno rodičovské ložnici a v uličním arkýři jsou situovány dětské ložnice s odděleným vstupem a prádelnou.

Výrazově dům navazuje na opakující se výrazový prostředek, kterým je v ulici arkýř. Ten je v tomto případě paradoxně ztvárněn tektonicky a vertikální otvory jsou doplněny o detaily a rámy v odstínu mosazi. Parter domu chrání obklad z tureckého travertinu a vyšší podlaží chrání kvalitní omítka se škrábanými detaily. Vertikalita domu je umocněna na fasádě vnitrobloku. Tam se již dělená vertikální fasáda v místě převýšené kuchyně spojuje do ještě vyššího řádu.